Zöld percek - A fecskék

Szeptemberben a fecskék elhagyják országunkat, de előtte csoportokba vergődnek, s együtt teszik meg a nagy távot Afrikába. Az idei év első őszi hónapja azonban nagyon nagy meglepetést okozott a még itt maradt, illetve átutazó madaraknak, hiszen hosszasan szokatlan hideg és esős időjárást tapasztalhattak. Bár a madarak napokkal korábban megérzik a hideg időt és útra kelnek, a fecskeállomány egy jelentős része még itthon maradt, és rengetegen a Balatonnál várták a jobb időt. 
 

Tanulmányozzuk együtt, amit a hazánkban fészkelő fecskékről tudni érdemes:

Füstifecske (Hirundo rustica)

 

Kellemes csicsergő hangjáról és hosszú villás farkáról mindenki könnyen felismerheti. A 20 cm körüli madárnak a homloka és a torka vörös, háta kékesfekete, alulról fehér vagy krémszínű. Veszély esetén hangos „cslitt” hanggal riasztanak.
Korán, már márciusban megérkeznek fészkelőhelyük környékére. Fészkét nyállal kevert apró sárgombócokból, növényi szálakból építi meg. Két vagy három fészekalj fiókát nevel fel.
Látása igen éles, a legapróbb rovart is észreveszi repülés közben. Rendkívül ügyes repülő, gyakran nagyon alacsonyan cikázik a földfelszín felett. Az ívást és a fürdést is reptében oldja meg, gyorsan belehasít a víz felszínébe, vagy akár egy másodpercre bele is pottyantja magát. Védett madarunk. Szeptemberben már vonulnak is afrikai telelőhelyükre.

 

Molnárfecske (Delichon urbica)

Gyakori kedves madarunk, amely fekete-fehér színe miatt könnyen felismerhető. Széles, fehér farcsíkja élesen elüt sötét farkától és hátától, így nagy távolságból is jól látszik. Kisebb mint a füsti fecske, 13-15 cm-es, farka nem olyan hosszú, villás.
Tápláléka: legyek, szúnyogok, rovarok, kis lepkék. Gyakran énekelget csiripelgetve. Jobban szeret magasan vitorlázgatni. Jellegzetessége, hogy lábujjai elegáns fehér tolakkal borítottak.
Áprilisban érkeznek hazánkba, két költés után szeptemberben meg már indulnak is vissza Afrikába.

 

Sarlósfecske (Apus apus)

Májusban érkezik hozzánk Dél-Afrikából és már augusztus végén távozik is. Tollazatuk feketeségét csak világos színű torkuk töri meg. Egész életüket a levegőben töltik, kivétel a költés időszaka. Az alvásuk is nagy magasságokban keringve történik. Repülő rovarokkal táplálkoznak. Rendkívül hosszú, sarló alakú szárnyaikkal bámulatos sebességgel szüntelenül hasítják a levegőt.
Eredetileg sziklaüregekben fészkelt, mostanra azonban városi madárrá vált. A fiatalok elég lassan fejlődnek, akár 40 napig is a fészekben maradnak. Miután kirepültek, 2-3 évig a levegőben maradnak a költés idejéig.
A sarlósfecskék lábai rövidek, kapaszkodásra alkalmasak, járásra nem. 

 

Felhasznált irodalom:  
https://szeged365.hu/cimke/halvany-sarlosfecske/ https://www.europamadarai.hu/sarlosfecske-hangja-2/
https://tomtit.blog.hu/2008/05/05/molnarfecske
http://vaskarika.hu/hirek/reszletek/20232/hogyan_es_miert_vedjuk_a_fecskeket/
https://www.agraroldal.hu/fusti-fecske.html

https://oroscafe.hu/2024/02/26/oroshaza-hirek-csaladunk-kedvencei-segitsunk-nekik/